تصمیم گیری

[fusion_builder_container hundred_percent=”no” hundred_percent_height=”no” hundred_percent_height_scroll=”no” hundred_percent_height_center_content=”yes” equal_height_columns=”no” menu_anchor=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” status=”published” publish_date=”” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_position=”center center” background_repeat=”no-repeat” fade=”no” background_parallax=”none” enable_mobile=”no” parallax_speed=”0.3″ video_mp4=”” video_webm=”” video_ogv=”” video_url=”” video_aspect_ratio=”16:9″ video_loop=”yes” video_mute=”yes” video_preview_image=”” border_color=”” border_style=”solid” margin_top=”” margin_bottom=”” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” type=”flex”][fusion_builder_row][fusion_builder_column type=”1_1″ layout=”1_1″ spacing=”” center_content=”no” link=”” target=”_self” min_height=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” background_color=”” background_image=”” background_image_id=”” background_position=”left top” background_repeat=”no-repeat” hover_type=”none” border_color=”” border_style=”solid” border_position=”all” padding_top=”” padding_right=”” padding_bottom=”” padding_left=”” margin_top=”” margin_bottom=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=”” last=”true” border_sizes_top=”0″ border_sizes_bottom=”0″ border_sizes_left=”0″ border_sizes_right=”0″ type=”1_1″ first=”true”][fusion_imageframe image_id=”575|full” max_width=”” style_type=”” blur=”” stylecolor=”” hover_type=”liftup” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”center” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” lightbox_image_id=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]https://zemzemeyezendegi.com/wp-content/uploads/2020/07/images-2.jpg[/fusion_imageframe][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

یکی از برجسته ترین ویژگی های انسان نسبت به موجودات دیگرقدرت تصمیم گیری است.

انسان قدرت و توان این را دارد که برای شروع کاری تصمیمی اتخاذ کند و با ادامه دادن و روی تصمیم خود ایستادن تصمیمش را نهایی کند.

بررسی صدها نفر کسانی که به موفقیت رسیده اند به ین حقیقت اشاره دارد که همه ی انها از ویژگی تصمیم گیری سریع برخوردار بوده اند.همه ی انها در تصمیمات خود پافشاری کرده اند.و به سادگی از تصمیمی که گرفته اند پشیمان نشده اند و در پی تغییر ان بر نیامده اند.کسانی که نمی توانند موفق شوند بدون استثتا افرادی هستند که نمی توانند تصمیم گیری کنند.این افراد جز کسانی هستند که تصمیمات خود را به سرعت تغییرمی دهند.

[/fusion_text][fusion_imageframe image_id=”576|medium” max_width=”” style_type=”” blur=”” stylecolor=”” hover_type=”liftup” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”center” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” lightbox_image_id=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]https://zemzemeyezendegi.com/wp-content/uploads/2020/07/گلچین-زیباترین-شعر-در-مورد-تصمیم-گیری-۳۰۰×۳۰۰.jpg[/fusion_imageframe][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

عوامل باز دارنه از تصمیم گیری

عوامل زیادی از تصمیم گیری افراد جلوگیری می کند که در زیر به آنها اشاره می کنیم.

ترس از شکست – یکی از دلایلی که چرا فرایند تصمیم گیری برای بعضی افراد اینقدر دشوار شده است به خاطر عواقب و نتایج سخت آن تصمیم می باشد. فرد نمی خواهد با نتیجه آن تصمیم روبه رو شود.

ترس از مسئولیت – بعضی ها نمی خواهند اگر تصمیمشان اشتباه باشد مسئولیت آنچه اتفاق می افتد را گردن بگیرند.

فقدان تجربه – وقتی در کودکی نتوانسته باشید برای خود تصمیمات بزرگ یا حتی کوچک بگیرید، توانایی تصمیم گیری در بزرگسالی را هم نخواهید داشت.انتخاب های زیاد – داشتن انتخاب های خوب زیاد فرایند تصمیم گیری را دشوار می کند

[/fusion_text][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

چگونه تصمیم بگیریم

کارشناسان معتقدند حتی یک مکث کوچک قبل از تصمیم گرفتن هم باعث می شود تصمیم بهتری گرفته شود!

بله درست است مکث کارساز خواهد بود ؛ بعضی از تصمیم ها هم نیاز به چند روز فکرکردن دارند و یک ثانیه توقف برای شان بس نیست و این شما هستید که باید فوریت و اهمیت این تصمیمات را درک کرده و برای شان برنامه ریزی کنید.

گاهی اوقات زمانی که هیچ ایده ای ندارید باید چه کار کنید، یک چرت کوتاه هم می تواند باعث بازشدن دریچه های تازه ای به سمت ذهن شما شود و به تصمیم گیری بهتری بینجامد،

باور کنید موثر است بنابراین دفعه بعد که قرار شد یک تصمیم اساسی بگیرید به جای اینکه سریع بگیویید نه یا بله، خوب گوش کنید، خوب فکر کنید و خوب مکث کنید و برای خودتان زمان بخرید.

اغلب کسانی که از موفقیت دور می مانند به سادگی تحت تاثیر عقاید دیگران قرار می گیرند.

اجازه می دهند که اطرافیان و رسانه ا و هر انچه که محتوایی ارایه می دهد با شا یعه پردازی به جای انها فکر کنند و در انتها وابسه به فکر القا شده از سمت انها تصمیم می گیرد.

انها فکر می کنند اظهار عقیده ارزانترین کالا ی روی زمین است.

غافل از این که هر کس خود را علامه دهر می داند و غقیده ای دارد و با این ابراز عقیده می خواهد که دیگران را تحت تاثیر قرار دهد.

و مسیله خیلی مهم این است که اگر هنگام تصمیم گیری تحت تاثیر عقاید و نظرهای دیگران قرار گیرید در کار خود موفق نمی شوید.و بعید است تمایل به موفق شدن را جامه عمل بپوشانید.

تحت تاثیر عقاید دیگران بودن باعث میشود به عقاید خود بی اهمیت باشید.

[/fusion_text][fusion_imageframe image_id=”577|medium” max_width=”” style_type=”” blur=”” stylecolor=”” hover_type=”liftup” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”center” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” lightbox_image_id=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]https://zemzemeyezendegi.com/wp-content/uploads/2020/07/مشورت-۳۰۰×۲۲۶.jpg[/fusion_imageframe][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

برای ایجاد قدرت تصمیم گیری به نظر خود ارزش قائل شوید

با استفاده از مطالبی که در این مقاله عنوان شده است یک تصمیم بگیرید و ان را به مرحله ی اجرا بگذارید.

اجازه ندهید دیگران در تصمیم گیری های شما دخالت کنند.به استثنا کسانی که دوست و همکار شما هستند و می توانند در پیش برد این تصمیم به شما نظرات سازنده ارائه دهند.

شما برای خودتان مغز و ذهنی دارید.که می توانید برای خودتان تصمیم بگیرید پس از این مغز و ذهن خود به نفع خودتان استفاده کنید و تصمیم های سازنده بگیرید.

هنگام تصمیم گیری دهانتان را ببندید و گوش هایتان را باز کنید

خیلی هایی که اطراف ما هستند بدون برخورداری از علم و اطلاعات کافی طوری خودشان را نشان می دهند که دیگرانی که انها را می بینند گمان می کنند انها از دانش و اگاهی زیادی برخوردارند.

این افراد اغلب پر گویی می کنند و کمتر گوش می دهند.

به هیچ وجه شما جز این دسته از افراد نباشید دهانتان را ببندید و چشم ها و گوش هایتان را باز کنید.

این کار به تصمیم گیری شماکمک بیشتری می کند.اشخاصی که زیاد حرافی میکنندکار عملی کمتری انجام می دهند.

زیاد حرف زدن فرصت گوش دادن و کسب اطلاعات را از شما می گیرد.و همین باعث می شوددر گام اول خود را ازفرصت های کسب دانش محروم می کنید و ذر گام دوم برنامه ها و هدف های خود را برای کسانی بازگو می کنید که به شکست دادن شما علاقه مندند.

برای موفق شدن یکی از بهترین تصمیمات این است که دهانتان را ببندید و چشمانتان و گوشهایتان را باز کنید.

تصمیم های ارزشمند بگیرید

ارزش تصمیمات بستگی به شجاعتی دارد که برای ارائه ان دارید.اگر به تاریخ نگاهی بیندازید متوجه می شوید همه ی افرادی که در تحول و پیشرفت بشریت و جهان نقش افرینی کرده اند و شالوده ی تمدنی را پایه گذاری کرده اند افرادی بوده اند که تصمیم های بزرگ و ارزشمند گرفته اند.

[/fusion_text][fusion_imageframe image_id=”578|medium” max_width=”” style_type=”” blur=”” stylecolor=”” hover_type=”liftup” bordersize=”” bordercolor=”” borderradius=”” align=”center” lightbox=”no” gallery_id=”” lightbox_image=”” lightbox_image_id=”” alt=”” link=”” linktarget=”_self” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=”” animation_type=”” animation_direction=”left” animation_speed=”0.3″ animation_offset=””]https://zemzemeyezendegi.com/wp-content/uploads/2020/07/1441762541634514119217220511291651339614164-300×233.jpg[/fusion_imageframe][fusion_text columns=”” column_min_width=”” column_spacing=”” rule_style=”default” rule_size=”” rule_color=”” hide_on_mobile=”small-visibility,medium-visibility,large-visibility” class=”” id=””]

چند توصیه کاربردی برای افزایش قدرت تصمیم گیری

بیش‌ازحد فکر نکنید

به تحلیل افراطی یا فکر کردن بیش‌از‌حد درمورد چیزی، «فلج تحلیلی» گفته می‌شود. بسیاری از افراد به‌گونه‌ای افراطی و بیش‌از‌حد روی جزئیات تمرکز می‌کنند و دقیقا به همین علت قادر به تصمیم گیری درست نیستند. نباید وقت‌تان را بیش‌ازحد روی تحلیل جزئیات تلف کنید. پس درمورد جزئیات کم‌اهمیتی که ممکن است بعدا اشتباه از آب دربیایند، وسواس به خرج ندهید.

.

محدودیت زمانی قائل شوید

همان‌طور که گفته شد، فکر کردن بیش‌ازحد موجب فلج تحلیلی می‌شود و در برخی افراد می‌تواند پیامدهای مخربی همچون بی خوابی نیز به همراه داشته باشد. پس چه بهتر که برای تصمیم‌گیری درمورد هر موضوعی یک محدودیت زمانی معقول قائل شوید. در این صورت مجبور خواهید بود که کمتر در حاشیه سیر کنید و به‌جای فکر کردن به چیزهای متفرقه و بی‌ربط، حواس‌تان را به موضوع اصلی بدهید. وقتی تحت فشار محدودیت زمانی قرار بگیرید، سعی خواهید کرد که ضمن بررسی جوانب مثبت و منفی قضیه، زودتر به نتیجه برسید.

تصمیمات قابل بهبود بگیرید

عواقب مثبت و منفی هر تصمیمی را به‌دقت بسنجید. بدیهی است که تصمیمات خوب، عواقب مثبت و تصمیمات بد، عواقبی منفی در پی خواهند داشت. گاهی تصمیمی که در شرایط حاضر می‌گیرید، شاید کاملا بی‌عیب نباشد، اما چون تصمیم خوبی است، می‌توانید امیدوار باشید که در آینده از تصمیم خوب امروزتان یک اتفاق بهتر بسازید. در طول مسیر تجربه و اطلاعات‌تان را افزایش بدهید تا بتوانید به یک تصمیم آگاهانه‌تر برسید. خلاصه اینکه با تصمیمات خوب‌تان دست به آزمون‌وخطا بزنید و آنها را رفته‌رفته بهبود ببخشید.

مغلوب ابهامات نشوید

وقتی سعی دارید دست به کاری نو و بدیع بزنید، کاملا طبیعی است که تمام اطلاعات موردنیازتان را در اختیار نداشته باشید. در این قبیل موارد، چیز زیادی وجود ندارد که جهت کسب اطلاعات و آگاهی درمورد مناسب‌ترین اقدامات از آن کمک بگیرید. پس بپذیرید که ۲۵ درصدِ اوقات ممکن است اشتباه کنید. در پی پذیرش این موضوع، همچنین بکوشید تعداد تصمیمات‌تان را افزایش بدهید و تصمیماتی را که می‌گیرید، به اجرا برسانید.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]