هدف گذاری

 

در این درس می‌خواهیم به یک پرسش ساده بپردازیم: چگونه هدف تعیین کنیم؟

نکته‌ای که در این‌جا درباره هدف گذاری مطرح می‌شود، ممکن است بسیار واضح به نظر برسد؛ اما اگر برنامه ریزی های گذشته‌ی خود یا هدف گذاری اطرافیان را بررسی کنید، موارد بسیاری را خواهید یافت که مصداق بی‌توجهی به این نکته محسوب می‌شوند.

بنابراین حتی در صورتی که محتوای این درس ساده به نظر می‌رسد، خواهش می‌کنیم آن را جدی بگیرید و با دقت مطالعه کنید.

 

 

در زندگی برای رسیدن به موفقیت باید هدف گذاری کرد اما هدف گذاری هم برای خود روش و قانون هایی دارد که باید به آنها عمل کرد. تعریف شما از هدف گذاری چیست؟
آیا میدانید چگونه باید هدف گذاری کنید تا به اهدافتان برسید؟
آیا تاکنون فکر کرده اید که در ۵سال آینده قصد دستیابی به چه مواردی دارید؟ آیا هدف مشخص و روشنی برای خودتان در رابطه با کسب وکار مشخص کرده اید؟ آیا می دانید در پایان امروز قصد دستیابی به چه چیزی دارید؟

در این مطلب قصد دارم به ٣قانون طلایی در رابطه هدف گذاری بپردازم.

اگر می خواهید موفق شوید، باید هدفی را برای خود مشخص کنید. بدون داشتن هدف تمرکز نداشته و از مسیر مشخصی برخوردار نیستید. هدف گذاری نه تنها به شما اجازه می دهید مسیر زندگی و کسب وکار خودتان را دست داشته باشید، بلکه به شما اجازه می دهد تا از آن به عنوان یک بنچمارک برای تعیین موفقیت خود استفاده کنید. یک لحظه فکر کنید:

پس انداز کردن در بانک تنها درزمانی دلیلی برای موفقیت شما به حساب می آید که هدف شما جمع کردن ثروت باشد، اما اگر در پی کار خیرخواهانه باشید، این کار برخلاف هدف شما است و برای شما موفقیت به حساب نمی آید.

بااین وجود برای دستیابی به هدف های خودتان، باید به خوبی بدانید که چگونه باید هدف انتخاب کنید. فقط نمی‌توانید بگویید “من می خواهم” و انتظار موفقیت داشته باشید. هدف گذاری فرایندی است که با بررسی دقیق آغازشده و در پایان کار، و تلاش بسیار زیادی را می طلبد. در بین این دو نقطه مراحل بسیار مهمی وجود دارد اطلاع از آن ها به شما اجازه می دهد اهداف قابل دستیابی برای خود انتخاب کنید.

 

۱. اهداف خود را مکتوب کنید

عمل فیزیکی نوشتن یک هدف بر روی کاغذ موجب واقعی و ملموس شدن آن می شود. به عبارتی شما دیگر هیچ عذر و بهانه ای برای فراموش کردن آن ندارید. سعی کنید در زمان نوشتن یک هدف بجای استفاده از فعل “دوست دارم” یا ” شاید” از فعل “خواهم” استفاده کنید. مثلا “امسال هزینه های عملیاتی خودم را ۱۰ درصد کاهش می‌دهم” و نه اینکه “دوست دارم امسال هزینه های عملیاتی خودم را ۱۰ درصد کاهش دهم”.

 

✅بیانیه هدف خودتان را با لحنی مثبت تنظیم کنید تا میزان تعهد شما نسبت به آن ها بیشتر شود. مثلا بجای “من تعداد کارکنان را برای فصل آینده با همین تعداد فعلی حفظ می کنم، نگویید “من نرخ خروج کارکنان را کاهش می‌دهم. حالت اول انگیزاننده است و تعهد بیشتری ایجاد می کند. ولی حالت دوم در عین انگیزاننده بودن، همچنان راه فراری برای شما ایجاد می کند، که اگر هم کسی از سازمان خارج شد، باز هم به هدف خود دست یافته اید.

✅اگر از یک لیست تحت عنوان لیست انجام کارها، استفاده می کنید، یک فرم پیشنویس برای تهیه این لیست روزانه تهیه کنید و اهداف بزرگ تر خود که برای دست یافتن به آن ها نیاز به انجام این کاره ای کوچک روزانه دارید را در بالای آن بنویسید.

 

۲. هدفى رو مد نظر داشتیم و در صورتى که واقعى بود،قابل دسترس بود، باید برایش اقدامى انجام دهیم.

 

 

پس بعد از نوشتن ✍🏻و سنجیدن جوانب دست به اقدام بزنید 👣و کارهایى رو صورت بدید که براى پیش برد اهدافتون تاثیر گذار باشد.

 

یاد گرفتن فعل یک اقدام است و اگر هدف گذاری شما بر مبنای کسب امتیاز مشخصی در تافل یا آیلتس باشد، یا با خودتان قرار گذاشته باشید که یک سال بعد، بتوانید کتاب مورد علاقه‌ی خود را به زبان اصلی و به صورت روان بخوانید، معنا پیدا می‌کند.
اگر بخواهیم به طور شفاف راجع این مو ضوع صحبت کنیم این میشود که:

دست به کار شوید
دست به کار شوید
دست به کار شوید

 

این قدم اغلب در طی فرایند هدف گذاری فراموش می شود، چراکه در عمل درگیر انتخاب هدف و رسیدن آن شده و فقط بر روی آن تمرکز می کنید و فراموش می کنید روند رسیدن به آن را تعیین کنید. به این منظور باید در یک برنامه جداگانه به تعیین تکیه تک قدم های کوچکی بپردازید که باید برای رسیدن به هدف مهمتر خود آن ها را نهایی سازید. ضمن اینکه باید در طی انجام دادن هر یک از این مراحل و قدم ها، با خط زدن آن ها اقدام به حذف آن ها از لیست خودتان بکنید و این گونه حس تغییر و رشد کردن را به خودتان انتقال دهید.

 

۳. و اما گام سوم

 

نوشتیم
اقدام کردیم
و الان باید پیگیرى کنیم.باید به اهدافمان وفادار باشیم و در هر لحظه ان را پیگیرى کنیم
پیگیرى یکى از مهمترین مراحل است
مرحله ى طلایى و موثر

 

پیگیرى کردن و مدام در پى اهداف بودن وفادارى مى طلبد پس:
به آن وفادار باشید
به خاطر داشته باشید که این فرایند هدف گذاری فرایندی طولانی مدت است و تنها وسیله ای برای رسیدن به هدف نهایی است. باید به آن وفادار بود تا رسیدن به آن رفته رفته آسان شود. در این بین هدف و مقصد نهایی همواره باید ثابت باقی بماند، اما نقشه راه تعیین شده می تواند در بازه های زمانی مختلف تغییر کند. فقط باید توجه داشته باشید که ارتباط آن ها باهدف بزرگ تر، حفظ شده و ارزش و ضرورت آن برای شما در حد بالایی قرار داشته باشد.

یک پاسخ

  1. خدایا شکرت که من درکنارخانم حسین خانی هرروز راه نجات رابرای خودم وزندگی خودم و اینکه درآینده برای بهتر شدن حالاطرافیانم پیدامیکنم وهزروزبهتین خودم می‌باشم.
    واقعا مطالب دلنشین وزیباست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *