چرخ زندگی

 

امیدوارم چرخ زندگیتون خوب بچرخه البته خوب که نه عالی بچرخه
اصطلاح چرخ زندگیت خوب می چرخه رو هممون شنیدیم.
زندگی ما انسان ها یک چرخ است که از هشت قسمت تشکیل شده است .
و برای این که همیشه حال خودمون و زندگیمون خوب باشه باید در همه ی این حیطه ها هدفگذاری داشته باشیم و در همه ی قسمت ها به طور مساوی پیشرفت کنیم تا این چرخ خوب بچرخه.اگر به یکی از این قسمت ها بی توجه باشیم همون قسمت لنگ میزنه و به اصطلاح چرخ زندگیمون پنچر میشه و دیگه خب نمی چرخه.

شناخت این هشت قسمت:

 

این چرخ که من به ان کیک زندگی هم میگویم از هشت قسمت تشکیل شده که هر یک از این قسمت ها طعمی مشخص دارد اما مسئله ای که حائز اهمیت است این است که این طعم ها مکمل یکدیگر هستند و باید که باشند.
قسمت ها

  1. سلامتی
  2. شغل
  3. خانواده-دوستان و ارتباطات
  4. تفریح و سرگرمی
  5. معنویت
  6. رشد شخصی
  7. رشد مالی
  8. عشق

این هشت حیطه که در بالا نام بردیم هر کدام یک تکه از این کیک یا چرخ زندگی هستند
چطور با کمک چرخ زندگی تهادل و حال خوب را به خودمان و زندگیمام ببخشیم؟

اشتراک‌گذاری

وقتی زندگی پرمشغله‌ای دارید یا تمام انرژی‌تان روی یک پروژه‌ خاص متمرکز می‌شود، دور از تصور نیست که این تعادل را از دست بدهید و به بخش‌های مهم زندگی به‌اندازه‌ی کافی توجه نکنید. با وجود اینکه برای انجام کارها به انگیزه و تمرکز نیاز دارید، اما اگر در این کار زیاده‌روی کنید، دچار ناامیدی و استرس شدید خواهید شد. اینجاست که برای ایجاد دوبارهٔ تعادل در زندگی باید به به فکر چاره باشید.
ایا همه ی اهدافتون و تمرکزتان را در قسمت پیشرفت شخصی گذاشته اید و زندگی مالیتان روبه راه نیست؟
یا اینکه همهی اهدافتون را بر این گذاشته اید که فرزندان خوب تربیت کنید و از روابط با دوستان غافل شده اید و اوضاع این قسمت از چرختان رو به را نیست.
اینجا جایی است که چرخ زندگی به کار می‌آید. چرخ زندگی، که معمولا توسط استادان حوزه توسعه فردی و مهارت های زندگی استفاده می‌شود، به شما کمک می‌کند تا به‌نوبت به هر یک از حیطه‌های زندگی خود توجه کنید و هر چیزی را که از تعادل خارج شده، ارزیابی کنید. به معنای دقیق کلمه، چرخ زندگی به شما کمک می‌کند تا حیطه‌هایی را شناسایی کنید که به توجه بیشتری نیاز دارند.
تا حدودی با چرخ زندگی اشنا شدید باید همه ی این هشت قسمت با هم رشد کنند و زمانی که همه ی این هشت قسمت با هم هدفگذاری بشوند و با هم رشد کنند فرد می تواند مطمئن باشد که رشد واقعی را تجربه کرده است.

سلامتی: چقدر به سلامتی خودتان اهمیت می دهید؟تا چه اندازه برای سلامتی خود هدف گذاری و سرمایه گذاری کردیم؟
ایا متوجه این موضوع هستیم که نفس هایی که ما می کشیم و به نظر ساده هستند چقدر ارزشمند هستند؟

تفریح و سرگرمی: ایا تفریح و سرگرمی شما هدفمند است ؟
برنامه ریزی برای تفریح و سرگرمی دارید که اخر هفته یا هر روزتان را چگونه بگذرانید؟
وقتی زمان زمان تفریح و سرگرمی است به هیچ چیز دیگر فکر نکنید.برنامه ای برای این بخش دارید؟این سوال ها جدی هستند و اگر برنامه ای برای این قسمت ندارید تو بقیه حیطه ها هم نمی توانید موفقیت کامل کسب کنید و چرختون می لنگه

معنویت: ما الان نمی خواهیم نگاه مذهبی داشته باشیم هر چند مذهب هم می تونه تاثیر گذار باشه ولی در این قسمت و الان ما از یک دید گاه دیگری بررسی می کنیم.
اگر مذهبی هستید تو مذهب خودتان باشید.اگر مذهبی نیستید با هر فرقه و دین و ایین که خودتان می دانید مهم این است که شما به یک چیز اعتقاد داشته باشیدبه یک دین اعتقاد دارید و ارامشی که برای خودتان ایجاد می کنید.

رشد شخصی: هر قدمی که برای اموزش دیدن بر می دارید همین که الان شما اینجا هستید و این مقاله را می خوانید و پادکست را گوش می دهید به این معنا است که دوست دارید در این بخش رشد کنید و خودتان را بهتر بشناسید.بهتون تبریک می گم.

رشد مالی: درآمد سالیانه شما چقدر است؟ کجا زندگی می کنید؟ چقدر پول نقد دارید؟ دارایی شما چقدر است؟ اگر بخواهید به سطح مالی زندگی خود نمره دهید از ۱۰ چه نمره ای می دهید؟ آیا از شغل خود راضی هستید؟ درآمد تان خوب است؟ چقدر جای رشد و ترقّی در شغل شما وجود دارد؟ همکاران و مشتریان شما چه کسانی هستند؟

عشق و ازدواج: این عشق در زندگی خیلی اهمیت دارد و این عشق می تونه به هر چیزی باشه خدا_ پدر _ مادر_ انسان به انسان دیگر از ازدواج خود راضی هستید؟ در زندگی مشترک چقدر احساس یکنواختی می کنید؟ آیا ازدواج را به عنوان نقطه درخشان و آرامش بخش در زندگی می دانید؟ آیا کسی را دارید تا به او عشق بورزید؟ آیا کسی عاشق شماست؟

 

متناسب بودن همه ی این قسمت ها به اندازه ی کامل بودن هر قسمت اهمیت دارد اگر بر روی چرخ که در تصور خود دارید و ان را بر روی یک برگه بکشید چه نمره به هر قسمت تعلق می گیرد.
تمرین چرخ زندگی که انجامش به ما کمک می کند متوجه شویم چرخمان کامل است یا در کدام قسمت ها لنگی داریم.

 

یک دایره نسبتا بزرگ در وسط برگه ی کاغذ بکشید و ان را به هشت قسمت مساوی تقسیم کنید.
هر قسمت را به یک حیطه اختصاص دهید و یک خط از مرکز دایره تا میحیط دایره رسم کنید و همین خط که یکی از شعاع های دایره تان می باشد را به ۱۰ قسمت مساوی تقسیم کنید.
حالا به هر حیطه از یک تا ده چه نمره ای می دهید؟این نقاط را به هم وصل کنید چه شکلی به شما می دهد؟
شکلی که به دست می اید شبیه رتیل است یا یک دایره ی کامل؟
کامل کردن این دایره به شما کمک می کند که چرخ زندگیتان را بشناسید و تمام حیطه ها را کامل کنید تا به اصطلاح چرخ زندگیتان خوب بچرخد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *